Till innehållet

5 dec: 
Invigning & experiment-start!

På lördag inviger vi utställningen Kända kvinnor, gestaltade av Midgårdskolans elever. Samtidigt öppnar vi vinterns historieskrivningsexperiment På salongen. Varmt välkomna!

I utställningen Kända kvinnor har 48 gymnasieelever från Midgårdskolan tolkat 17 kvinnor från olika platser i världen.


På salongen är ett samskapat experiment om Umeås historia, där Kvinnohistoriskt museum tillsammans med några av bygdens frisörer undersöker Umeås historieskrivning. Tillsammans söker vi nya berättelser om det förflutna att bygga en inkluderande framtid med.


I samarbete med Folkrörelsearkivet i Västerbotten visar vi också några exempel på material som lämnats in till arkivet, vårt gemensamma historiska minne.


Under dagen DJ:ar Megafonika från superduon Lan gurls, kom och ta en fika och om du vill, ta med din bästa berättelse om kvinnor i Umeå. Att dela med oss eller att ha för dig själv.


Inviger gör Maria Perstedt, museets chef, tillsammans med Folkrörelsearkivet och lärare från Midgårdsskolan.


Tid: 13-15, lördag 5 december 2015

Plats: Kvinnohistoriskt museum

Fri entré



Öppettider

Måndag 11-17

Tisdag 11-17

Onsdag 11-17

Torsdag 11-19

Fredag 11-17

Lördag 11-16

Söndag stängt

Besök

Kvinnohistoriskt museum
Väven, Storgatan 46a,

901 78 Umeå

 



Kvinnohistoriskt
museum
är en del av
Umeå kommun


Umeå kommuns logo