Till innehållet

bild_ny

Illustration: Katarina Strömgård

2 nov

DATUM OCH TID

Onsdag 2 november 2022
kl 13.00-13.45

PLATS

Kvinnohistoriskt museum

Fri entré, i samarbete med Umeå Stadsbibliotek

Allt om Kerstin: Ett fÖrfattarbesÖk med Helena Hedlund

Du känner väl Kerstin? Den älskade barnbokshjältinnan är aktuell i en sjätte bok. Och nu kan du träffa hennes skapare Helena Hedlund, som läser och berättar mer om Kerstin och sitt skrivande.

Kom och möt Helena Hedlund, som skrivit boken Allt om Kerstin. Som barn drömde Helena om att bli skådespelare. Hon levde i Astrid Lindgrens sagor hela dagarna och lekte att hon var Ronja Rövardotter. Hon följde sin dröm och blev skådespelare.
Men dessutom författare! Böckerna om Kerstin beskriver en modern Bullerbyn med humor, vardagsspänning, lek och känslor som känns i hela kroppen. De är illustrerade av Katarina Strömgård.

Helena Hedlund debuterade 2018 med Det fina med Kerstin.
Den belönades med flera priser. Precis som Kerstin bor Helena där asfaltsvägen slutar och grusvägen tar vid, med familj, höns och katter.

När du har lyssnat på Helena kan du gå en tipsrunda om Kerstin. Kanske vinner du ett pris!

prata med oss

Öppettider

Måndag 11-17

Tisdag 11-17

Onsdag 11-17

Torsdag 11-19

Fredag 11-17

Lördag 11-16

Söndag stängt

Besök

Kvinnohistoriskt museum
Väven, Storgatan 46a,

901 78 Umeå

 



Kvinnohistoriskt
museum
är en del av
Umeå kommun


Umeå kommuns logo