Kontakt


Reception 090-16 34 98
Öppen under museets öppettider
Allmänna frågor via mejl: kvinnohistorisktmuseum@umea.se                                                        


Maria Perstedt 090-16 33 76
maria.perstedt@umea.se
Museichef, leder och ansvarar för museets verksamhet.                       

Tina Sandström  090-16 33 61
tina.sandstrom@umea.se
Museikoordinator, tar emot utställningsförslag och bokningar av visningar, fakturering och annat som rör administrationen av museet.

Maria Hedberg 090-16 33 62, 070-390 11 78
maria.hedberg@umea.se
Kommunikatör, sköter museets kommunikation, sociala medier, webbplats och presskontakter.

Gabriella Moén 090 - 16 34 97, 070 - 699 26 61
gabriella.moen@umea.se
Vik. programproducent arbetar med museets publika verksamhet och ansvarar för museets programverksamhet.

Klara Lundholm 090-16 34 97  
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
klara.lundholm@umea.se
Museipedagog, arbetar med museets lärande och pedagogiska veksamhet. 

Jonas Olsson 090-16 33 30
jonas.olsson@umea.se
Utställningstekniker, ansvarar över de tekniska aspekterna av utställningarna.

Jennie Forsberg 090-16 33 38
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
jennie.forsberg@umea.se
Utvecklingsledare
med ansvar för forskningsfrågor och innehållsproduktion till utställningar.

Eli Lindén  073-744 42 52
elinor.linden@umea.se
Projektledare, ansvarar för projektledning av museets utställningar och övriga projekt.

Natalia Frostkrans 090-16 34 98 (föräldraledig)
natalia.frostkrans@umea.se
Museivärd, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet.

Elsa Hasselgärde 090-16 34 98
elsa.hasselgarde@umea.se
Museivärd
, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet.

Fråga?

Skriv din fråga här så kontaktar vi dig så fort som möjligt.




prata med oss


Ta del av och prata om nyheter, programverksamhet, samtal och visningar på FacebookInstagramlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönsterIoch och Twitterlänk till annan webbplats

Öppettider

Måndag stängt

Tisdag 10-17

Onsdag 10-17
Torsdag
10-19.30
F
redag 10-17
Lördag 10-16
Söndag
12-16


Öppettider helgdagar

Besök

Kvinnohistoriskt museum
Väven, Storgatan 46a,

901 78 Umeå


Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster



Kvinnohistoriskt
museum
är en del av
Umeå kommun