Till innehållet

Fråga?

Skriv din fråga här så kontaktar vi dig så fort som möjligt.




Så behandlar vi dina person-uppgifter

Det är kulturnämnden i Umeå kommun som är personuppgiftsansvarig för behandlingen. Syftet med behandlingen är att kunna återkomma till dig med svar på din fråga. Den lagliga grunden för vår behandling av dina personuppgifter är ditt samtycke. Dina uppgifter kommer att sparas fram tills att din fråga är besvarad. Informationen hanteras enbart av medarbetare på Kvinnohistoriskt museum. Kontakta oss på kvinnohistorisktmuseum@umea.se om du har frågor kring hur vi hanterar dina uppgifter.

Kontakt

Museets reception: 090-16 34 98
Allmänna frågor via mejl: kvinnohistorisktmuseum@umea.se          

Personal 

Anna Lundberg, museivärd
090-16 34 98

anna.lundberg.3@umea.se

Elin Hellrönn, tf. museichef
090-16 33 76, 070 277 83 39
elin.hellronn@umea.se

Jennie Forsberg, utvecklingsledare
090-16 33 38
jennie.forsberg@umea.se

Klara Lundholm, museipedagog 
070-330 12 64
klara.lundholm@umea.se

Linda Backman, museikoordinator
linda.backman@umea.se

Maria Hedberg, kommunikatör
090-16 33 62, 070-390 11 78
maria.hedberg@umea.se

Natalia Frostkrans, museivärd
090-16 34 98
natalia.frostkrans@umea.se

Pierre Dackmo, utställningstekniker
090-16 33 30, 070-277 93 34
pierre.dackmo@umea.se

Ruth Panashe, museivärd
090-16 34 98

ruth.panashe@umea.se

Tina Sandström, projektledare (åter i tjänst 31/9)
090-16 33 61, 070-296 54 44
tina.sandstrom@umea.se

prata med oss

Öppettider

Måndag 11-17

Tisdag 11-17

Onsdag 11-17

Torsdag 11-17

Fredag 11-17

Lördag 11-15

Söndag stängt

Besök

Kvinnohistoriskt museum
Väven, Storgatan 46a,

901 78 Umeå

 



Kvinnohistoriskt
museum
är en del av
Umeå kommun


Umeå kommuns logo