Till innehållet

Kontakt


Reception 090-16 34 98
Allmänna frågor via mejl: kvinnohistorisktmuseum@umea.se       

             

Maria Perstedt 090-16 33 76, 072-534 10 53
maria.perstedt@umea.se
Museichef, leder och ansvarar för museets verkssamhet.

Sara Tannå  070-699 08 64
sara.tanna@umea.se
Museiassistent, tar emot utställningsförslag och bokningar av visningar, fakturering och annat som rör administrationen av museet.

Maria Hedberg 090-16 33 62, 070-390 11 78
maria.hedberg@umea.se
Kommunikatör, sköter museets kommunikation, sociala medier, webbplats och presskontakter.

Tina Sandström  090-16 33 61
tina.sandstrom@umea.se
Projektledare, ansvarar för projektledning av museets utställningar och övriga projekt.

Eli Lindén  073-744 42 52
eli.linden@umea.se
Projektledare, ansvarar för projektledning av museets utställningar och övriga projekt.

Maria Wiklund 070-699 26 61
maria.wiklund@umea.se
Programkoordinator och museivärd, arbetar med museets publika verksamhet och ansvarar för museets programverksamhet.

Anna Lundberg
anna.lundberg.3@umea.se
Museivärd, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet, ansvarar för museishopen.

Ruth Panashe
ruth.panashe@umea.se
Museivärd, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet.

Klara Lundholm 070-330 12 64
klara.lundholm@umea.se
Museipedagog
, arbetar med museets lärande och pedagogiska veksamhet.

Jennie Forsberg 090-16 33 38
jennie.forsberg@umea.se
Utvecklingsledare med ansvar för forskningsfrågor och innehållsproduktion till utställningar.

Pierre Dackmo 090-16 33 30, 070-277 93 34
pierre.dackmo@umea.se
Utställningstekniker, ansvarar över de tekniska aspekterna av utställningarna.

Natalia Frostkrans 090-16 34 98 (föräldraledig)
natalia.frostkrans@umea.se
Museivärd, håller i visningar, svarar på frågor och vägleder i museet.

Fråga?

Skriv din fråga här så kontaktar vi dig så fort som möjligt.




Så behandlar vi dina personuppgifter

Det är kulturnämnden i Umeå kommun som är personuppgiftsansvarig för behandlingen. Syftet med behandlingen är att kunna återkomma till dig med svar på din fråga. Den lagliga grunden för vår behandling av dina personuppgifter är ditt samtycke. Dina uppgifter kommer att sparas fram tills att din fråga är besvarad. Informationen hanteras enbart av medarbetare på Kvinnohistoriskt museum. Kontakta oss på kvinnohistorisktmuseum@umea.se om du har frågor kring hur vi hanterar dina uppgifter.

prata med oss


Ta del av och prata om nyheter, programverksamhet, samtal och visningar på Facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster, Instagramlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönsterIoch och Twitterlänk till annan webbplats

Öppettider

Måndag 11-15
Tisdag 11-15

Onsdag 11-15

Torsdag 11-15

Fredag 11-15
Lördag stängt
Söndag stängt


Öppettider helgdagar

Besök

Kvinnohistoriskt museum
Väven, Storgatan 46a,

901 78 Umeå

 



Kvinnohistoriskt
museum
är en del av
Umeå kommun


Umeå kommuns logo